פורטל חילופי זוגות
על חילופי זוגות, נישואים פתוחים ופוליאמוריהמונוגמיה היא מצב בו גבר או אישה בוחרים לחיות עם בן זוג אחד נוסף לשארית חייהם, ולשמור לו אמונים. המקור לשם מונוגומיה מקורו ביוונית והוא מורכב מן המילים מונו = יחיד, ו-גמוס = נישואין, אך המונח מתייחס היום באופן רחב יותר כאל אקסקלוסיביות זוגית או מינית עם בן זוג אחד בלבד.

 

עד היום מונוגמיה היא דרך החיים הנפוצה והמקובלת ביותר במרבית החברות והתרבויות בעולם. אך האם היא הדרך המתאימה לנו ביותר?

 

הריבוי ההולך וגדל של סוגים שונים של מערכות יחסים ומודלים חדשים של תאי משפחה מוכיחים לנו שזה לא המצב. יתרה מזאת- מחקרים העוסקים בתחום גורסים כי קשרים מונוגמיים הם לא טבעיים ולא מועילים לנו, בני האדם, מבחינה רגשית, כלכלית, פסיכולוגית ומינית, ולראייה- המספר ההולך וגדל של זוגות נשואים שנפרדים ומתגרשים, ומתחילים פרק ב' או ג' בחייהם.

 

יותר ויותר זוגות היום בוחרים לשבור את התבנית המונוגמית ולקיים מערכות יחסים מורכבות יותר - בין אם אלו נישואים פתוחים, חילופי זוגות או פוליאמוריה (ויש עוד). מה ההבדל בין המושגים האלו? האם נישואים פתוחים ופוליאמוריה זה אותו דבר? על כך בהמשך.

 

נישואים פתוחים, פוליאמוריה וחילופי זוגות - נראה דומה אבל מאוד שונה

 

נישואים פתוחים

 

נישואים פתוחים או יחסים פתוחים הוא מושג ותיק למדי, המתייחס לבני זוג הבוחרים לחיות יחד (דרך נישואים או חיים משותפים), אך עדיין מאפשרים לעצמם חופש לחקור מערכות יחסים מיניות עם פרטנרים זרים, מחוץ למערכת הזוגית. המושג קיים כבר משנות ה-70, ובזמנו נישואים פתוחים נחשבו שערורייתיים או אפילו לא מוסריים. כיום ההתייחסות לנישואים פתוחים היא כאל כסוג נוסף של מערכת יחסים, לא מונוגמית, המאפשרת למערכת היחסים לשרוד לאורך זמן.

 

כשמדברים על נישואים פתוחים לא מתכוונים לחילופי זוגות (סווינגרס), אלא רק לזוגות הפתוחים לקיים קשרים מיניים נוספים, אך לא קשרים רומנטיים בעלי מעורבות רגשית. ההחלטה לפתוח את מערכת היחסים מבוססת על הסכמה וכבוד הדדי בין בני הזוג, מתוך הבנה שמערכת יחסים מונוגמית היא לא המצב הטבעי ויש לאפשר לבני הזוג חוויות מיניות נוספות, אם רוצים להישאר יחד לאורך זמן.

 

חילופי זוגות

 

חילופי זוגות אף היא לא תופעה חדשה. המונח מתייחס לבני זוג הנמצאים במערכת יחסים מחייבת, אך רוצים לגוון את חיי המין שלהם. שלא כמו בנישואים פתוחים, בהם החיפוש והמפגשים המיניים מתקיימים מחוץ לזוגיות ומתבצעים על ידי כל אחד מבני הזוג בעצמו, בחילופי זוגות התהליך כולו מתבצע במשותף: בני הזוג בוחרים יחד את הפרטנרים המתאימים להם, משתתפים במסיבות ייעודיות לחילופי זוגות לצורך מציאת פרטנרים להחלפה, והאקט המיני עצמו יכול להתבצע יחד, כאורגיה, או בנפרד (בעולם חילופי הזוגות ישנם מושגים שונים להגדרת סוג המפגש הרצוי, הפרטנרים והאקטים המורשים במפגש).

 

בחילופי זוגות שני בני הזוג מחפשים אחר ריגוש והעשרת עולם החוויות המיני שלהם. הבחירה באורח חיים שכזה מתבססת על רצון והסכמה של שני בני הזוג, ובלעדיה החוויה עלולה להיות חסרת טעם ואף הרסנית. בארץ תופעת חילופי הזוגות הפכה בשנים האחרונות לנפוצה ביותר. ישנם כיום כמה אתרים לחילופי זוגות בהם זוגות המעוניינים בכך יכולים לחפש ולמצוא שותפים מתאימים לחוויה.

 
 

פוליאמוריה

 

פוליאמוריה הוא מונח חדש יחסית. המושג מורכב מהמילים ביוונית ולטינית: פולי = הרבה ו-אמור = אהבה, כלומר: ריבוי אהבות. התפיסה הפוליאמורית גורסת כי בני האדם נועדו לאהוב יותר מבן אדם אחד במהלך חייו, ומכירים בכך כי אנשים יכולים להתאהב ביותר מבנאדם אחד בו זמנית.

במסגרת של אורח חיים פוליאמורי יכול אדם לנהל מספר מערכות יחסים אינטימיות בו זמנית, עם כמה בני זוג: שניים, שלושה ארבעה ואף יותר, גברים, נשים, זוגות או שלישיות וכן הלאה. זוגות יכולים להוסיף לגרעין הזוגי שלהם אדם אחד או יותר. יש פוליאמוריים הטרוסקסואלים, יש דו-מיניים, הומוסקסואליים ולסביות.

לפוליאמורים ותומכי פוליאמוריה יש אף סימן המזוהה עמם- לב עם סימן האינסוף, כלומר, אהבה אין סופית.

 

חשוב להבחין בין פוליאמוריה לפוליגמיה. בעוד שפוליגמיה מתייחסת לקשרי נישואין מרובים, בעיקר של גבר אחד לכמה נשים והיא מתרחשת בעיקר בחברות פטריאכליות וקשורה גם במעמד כלכלי, פוליאמוריה אינה דורשת היקשרות בקשרי נישואין והיא יכולה לכלול מגדרים שונים בהרכבים שונים. כמו כן פוליאמוריה דורשת שריבוי מערכות היחסים יתבצעו אך רק בהסכמה מלאה ובידיעה מלאה של כל המעורבים.

בניגוד לנישואים פתוחים או חילופי זוגות, יחסים פוליאמוריים אינם מתבססים רק על מין, אלא מאפשרים לפתח יחסים עמוקים של אהבה, חברות ואינטימיות, הנובעים, כאמור, מתוך ההשקפה שאדם יכול לאהוב יותר מבן אדם אחד במקביל.

תגובות
טוען תגובות...


Zigzug- אתר היכרויות ישראלי עבור קהילת חילופי הזוגות / סווינגרס . זיגזוג מפגיש בין זוגות איכותיים, תמצאו בו לא רק זוגות רציניים אבל בעיקר זוגות שהשקפת עולמם כשלכם, זוגות שחיים את עולם ה- סווינגרס . זיגזוג הוא לא עוד סתם אתר החלפת זוגות, אלא אתר החלפת זוגות העיקרי כיום. אלפי זוגות/ נשים / גברים כבר מוכנים להכיר אתכם . כולם מחפשים החלפת זוגות, חילופי זוגות, סווינגרס , ובכלל, להכיר חברים חדשים. קראו על עולם הסווינגרס , עולם החלפת זוגות העשיר בפורומים שלנו ובבלוגים. אתם זוגות? בואו הצטרפו אלינו, ההרשמה חינם!
[MESSAGE]
[DATE_TIME]